Neil Carmichael

MP, Stroud

Stroud Conservative

Neil Carmichael’s voting in Parliament

Neil Carmichael is a Conservative MP, and so on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Neil Carmichael sometimes differs from their party colleagues, such as:

  • Neil Carmichael consistently voted for removing hereditary peers from the House of Lords, while most Conservative MPs generally voted against. Show votes

We have lots more plain English analysis of Neil Carmichael’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Neil Carmichael’s full vote analysis page for more.

Neil Carmichael never rebelled against their party in this parliament

Recent appearances

  • Oral Answers to Questions — Foreign and Commonwealth Office: Topical Questions 24 Nov 2015

    How does the strategic defence spending review provide the Foreign Office with new tools to deal with the situation in Syria, particularly relating to wider strategy and co-ordination?
  • Opposition Day — [10th Allotted Day]: Further Education 18 Nov 2015

    It is a great pleasure to speak in this debate because I have a long-standing interest in the FE sector. As Chair of the Education Committee, I am interested in ensuring that we drive through the apprenticeship programme, making sure that people have choices post-16 and tackling the productivity challenge in this country during this Parliament. I am pleased to say that my Committee and the...

More of Neil Carmichael’s recent appearances

RSS feed (?)


Conservative MP for Stroud

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Topics of interest

  • Business
  • Innovation and Skills
  • Communities and Local Government
  • Education
  • Environment Food and Rural Affairs
  • Health
  • Public Sector: Procurement
  • Strategic Clinical Networks
  • Patient Choice Schemes
  • Housing
  • Business

Currently held offices

  • Member, Liaison Committee (Commons) (since 10 Sep 2015)
  • Chair, Education Committee (since 18 Jun 2015)

Other offices held in the past

  • Member, Education Committee (2 Nov 2010 to 30 Mar 2015)
  • Member, Environmental Audit Committee (26 Jul 2010 to 30 Mar 2015)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)


Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 9 Nov 2015.

6. Land and property: (i) value over £100,000 (ii) rental income of over £10,000 a year
Agricultural land in Northumberland: (i) and (ii) (Updated 3 June 2015)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Please feel free to use the data on this page, but if you do you must cite in the body of your articles as the source of any analysis or data you get off this site.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.