John Woodcock

MP, Barrow and Furness

Barrow and Furness Labour

Voting Summary More Here

How John Woodcock voted
Randomly generated selection of topics. See full list.

  • Voted strongly for paying higher benefits over longer periods for those unable to work due to illness or disabilityDetails
  • Voted very strongly against encouraging occupational pensionsDetails
  • Voted strongly against reducing housing benefit for social tenants deemed to have excess bedrooms (which Labour describe as the "bedroom tax")Details
  • Voted strongly against greater restrictions on campaigning by third parties, such as charities, during electionsDetails
  • Voted strongly against fewer MPs in the House of CommonsDetails
  • Voted very strongly against university tuition feesDetails

See our much more detailed, easier-to-read analysis of votes on health, welfare, foreign policy, social issues, taxation and more.

John Woodcock never rebelled against their party in this parliament

Recent appearances

  • Written Answers — Defence: Senior Civil Servants 22 Jul 2014

    To ask the Secretary of State for Defence how many senior civil servants appointed to positions in his Department since 2010 were previously (a) political appointees within that Department and (b) employed by a political party.
  • Written Answers — Communities and Local Government: Freedom of Information 22 Jul 2014

    To ask the Secretary of State for Communities and Local Government how much his Department spent on legal fees in cases relating to the release of information requested under the Freedom of Information Act 2000 in each of the last five years.
  • Written Answers — Treasury: Air Travel 22 Jul 2014

    To ask the Chancellor of the Exchequer on what occasions each Minister within his Department has taken domestic flights on official business since May 2010.

More of John Woodcock's recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour MP for Barrow and Furness

Entered House of Commons on 6 May 2010 — General election

Topics of interest

  • Transport
  • Health
  • Communities and Local Government
  • Work and Pensions
  • Home Department
  • Senior Civil Servants
  • Billing
  • Training
  • Freedom of Information
  • Air Travel

Other offices held in the past

  • Shadow Minister (Transport) (8 Oct 2010 to 11 Jan 2013)
  • Member, Defence Committee (12 Jul 2010 to 2 Nov 2010)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 2 Jun 2014.

6. Overseas visits
Address of donor: c/o Lower Ground Floor, 23 Buckingham Gate, London SW1E 6LB
Amount of donation (or estimate of the probable value): travel and accommodation, £3,000
Destination of visit: Erbil & Balisan Village, Iraqi Kurdistan
Date of visit: 15-20 February 2014
Purpose of visit: Kurdistan Region in Iraq APPG fact-finding trip, including the Kurdistan Children’s Hospital to meet ministers, civil society organisations and others.
(Registered 7 April 2014)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Did you find what you were looking for?

Please feel free to use the data on this page, but if you do you must cite TheyWorkForYou.com in the body of your articles as the source of any analysis or data you get off this site.