Graham Jones

MP, Hyndburn

Hyndburn Labour

Graham Jones’s voting in Parliament

Graham Jones is a Labour MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Labour MPs.

This is a selection of Graham Jones’s votes.

  • Consistently voted against raising England’s undergraduate tuition fee cap to £9,000 per year Show votes
  • Almost always voted against increasing the rate of VAT Show votes
  • Almost always voted against a reduction in spending on welfare benefits Show votes
  • Consistently voted against reducing central government funding of local government Show votes
  • Generally voted against a more proportional system for electing MPs Show votes
  • Consistently voted against university tuition fees Show votes

We have lots more plain English analysis of Graham Jones’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Graham Jones’s full vote analysis page for more.

Graham Jones occasionally rebelled against their party in this parliament

Recent appearances

  • Oral Answers to Questions — Transport: High Speed 2 28 Jan 2016

    I share the concerns of the hon. Member for Warrington South (David Mowat). Is not it poor that there are no plans for any HS2 rail service north of Manchester, particularly to Wigan? The 530,000 people in east Lancashire will be completely disconnected from phase 2 of HS2. Will the Secretary of State look at that?
  • Oral Answers to Questions — Transport: Topical Questions 28 Jan 2016

    If he will make a statement on his departmental responsibilities.
  • Oral Answers to Questions — Transport: Topical Questions 28 Jan 2016

    Unsustainable cuts by the Department for Communities and Local Government have left Lancashire County Council able to provide only statutory services across the county. This has led to an end to fare box subsidies. Some 2,400 bus routes have been cut or downgraded by this Government nationally. Why is it that this Government are leaving bus users without services?

More of Graham Jones’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour MP for Hyndburn

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Topics of interest

  • Communities and Local Government
  • Home Department
  • Work and Pensions
  • Business
  • Innovation and Skills
  • Treasury
  • Independent Living Fund
  • Metal Theft
  • Police: Accountability
  • European Fighter Aircraft
  • Theft: Metals

Other offices held in the past

  • Opposition Assistant Whip (Commons) (8 Oct 2010 to 18 Sep 2015)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 14 Dec 2015.

6. Land and property: (i) value over £100,000 (ii) rental income of over £10,000 a year
Two houses in Accrington in my constituency (Updated 21 June 2013 and 25 June 2014): (i) (Registered 26 September 2012)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Please feel free to use the data on this page, but if you do you must cite TheyWorkForYou.com in the body of your articles as the source of any analysis or data you get off this site.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.