Andrew Griffiths

MP, Burton

Burton Conservative

Andrew Griffiths’s voting in Parliament

Andrew Griffiths is a Conservative MP, and so on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Andrew Griffiths sometimes differs from their party collegues, such as:

  • Andrew Griffiths consistently voted for Labour's anti-terrorism laws, while most Conservative MPs generally voted against. Show votes

We have lots more plain English analysis of Andrew Griffiths’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Andrew Griffiths’s full vote analysis page for more.

Andrew Griffiths never rebelled against their party in this parliament

Recent appearances

  • Written Answers — Department for Education: Children in Care: Missing Persons 21 Jul 2015

    To ask the Secretary of State for Education, with reference to page 23 of the Ofsted report, Children looked after placements by English authorities, published on 14 July 2015, how many of the 29 Chinese children who were missing from care on 31 March 2014 had gone missing from (a) foster care, (b) children's homes, (c) independent living, (d) secure units, young offenders' institutions or...
  • Written Answers — Department for Education: Children in Care: Missing Persons 21 Jul 2015

    To ask the Secretary of State for Education, with reference to page 23 of the Ofsted report, Children looked after placements by English authorities, published on 14 July 2015, in the care of which local authorities were the 33 children missing for six months or longer on 31 March 2014.
  • Written Answers — Department for Education: Children in Care: Missing Persons 21 Jul 2015

    To ask the Secretary of State for Education, with reference to page 23 of the Ofsted report, Children looked after placements by English authorities, published on 14 July 2015, how many of the 33 children missing for six months or longer on 31 March 2014 were (a) male and (b) female; and how many such children were (i) under 10, (ii) aged between 10 and 12, (iii) aged between 13 and 15 and...

More of Andrew Griffiths’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Burton

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Topics of interest

  • Communities and Local Government
  • Education
  • Health
  • Home Department
  • Work and Pensions
  • Gcse
  • Drugs: Rehabilitation
  • Prisons: Drugs
  • Children in Care
  • Teenage Pregnancy

Other offices held in the past

  • Member, Political and Constitutional Reform Committee (1 Nov 2010 to 31 Oct 2013)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 13 Jul 2015.

Nil

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Please feel free to use the data on this page, but if you do you must cite TheyWorkForYou.com in the body of your articles as the source of any analysis or data you get off this site.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.