Mark Garnier

MP, Wyre Forest

Wyre Forest Conservative

Mark Garnier’s voting in Parliament

Mark Garnier is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Mark Garnier sometimes differs from their party colleagues, such as:

  • Mark Garnier consistently voted for removing hereditary peers from the House of Lords, while most Conservative MPs generally voted against. Show votes
  • Mark Garnier generally voted against allowing marriage between two people of same sex, while most Conservative MPs generally voted for. Show votes

We have lots more plain English analysis of Mark Garnier’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Mark Garnier’s full vote analysis page for more.

Mark Garnier has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Finance (No. 2) Bill 11 Apr 2016

    Will the hon. Gentleman give way?
  • Finance (No. 2) Bill 11 Apr 2016

    I am grateful to represent Conservative Back Benchers and leap to the defence of the Chancellor. Does the hon. Gentleman agree that the rate of increase of the debt was 156 billion a year in 2010, and that the Chancellor has substantially reduced that? He cannot deny that the Chancellor has done a terrific job.

More of Mark Garnier’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Wyre Forest

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Topics of interest

  • Department for Communities and Local Government
  • HM Treasury
  • Business
  • Innovation and Skills
  • Transport
  • Department for Work and Pensions
  • Building Inspectors
  • Tobacco: Smuggling
  • Tobacco: Packaging
  • Health and Safety Executive
  • Navy

Currently held offices

  • Member, Finance Committee (since 20 Jul 2015)
  • Member, Treasury Committee (since 8 Jul 2015)

Other offices held in the past

  • Member, Parliamentary Commission on Banking Standards (Joint Committee) (16 Jul 2012 to 12 Jun 2013)
  • Member, Treasury Committee (12 Jul 2010 to 30 Mar 2015)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 18 Apr 2016.

2. (a) Support linked to an MP but received by a local party organisation or indirectly via a central party organisation
Name of donor: Tooles Transport Ltd
Address of donor: Rushock, Droitwich Spa, Worcestershire WR9 0NR

Amount of donation or nature and value if donation in kind: £2,000 to my fighting fund

Donor status: company, registration 02220700

(Registered 15 May 2015)
4. Visits outside the UK
Name of donor: Financial Services Forum
Address of donor: 1st floor, 251 Pentonville Rd, London N1 9NG

Amount of donation (or estimate of the probable value): flights and accommodation for myself and my wife, with a total value of £809.22

Destination of visit: France

Date of visit: 27-29 September 2015

Purpose of visit: Attending a conference at which I was guest speaker

(Registered 06 November 2015)
Name of donor: UK China Forum Ltd
Address of donor: 15 Belgrave Square, London SW1X

Amount of donation (or estimate of the probable value): flights and accommodation; total £2,365.09

Destination of visit: Beijing

Date of visit: 15-18 November 2015

Purpose of visit: Cross-party Parliamentary visit to attend the 2015 UK-China Leadership Forum organised by the Great Britain China Centre, UK China Forum Ltd and the International Department of the ruling Chinese party, and supported by the Foreign and Commonwealth Office, to discuss how to develop UK-China relations following the State Visit to the UK by President Xi Jinping.

(Registered 30 November 2015)
8. Miscellaneous
Member of the Court of the Worshipful Company of Coachmakers and Coach Harness Makers of London, sitting as member of the Investment Committee and attending quarterly meetings. Paid a nominal sum of 10 pence on attendance. (Updated 19 May 2015)
9. Family members employed and paid from parliamentary expenses
I employ my spouse, Caroline Garnier, as Office Manager.

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.