Dominic Raab

MP, Esher and Walton

Esher and Walton Conservative

A selection of Dominic Raab's votes

See full list of topics voted on

  • Voted very strongly for increasing the rate of VAT Details
  • Voted a mixture of for and against more EU integration Details
  • Voted very strongly for removing hereditary peers from the House of Lords Details
  • Voted moderately for a referendum on the UK's membership of the EU Details
  • Voted very strongly for university tuition fees Details
  • Voted very strongly for raising England’s undergraduate tuition fee cap to £9,000 per year Details

New: more analysis of votes on health, welfare, foreign policy, social issues, taxation and more.

Dominic Raab never rebelled against their party in this parliament

Recent appearances

  • Written Answers — Ministry of Justice: European Convention on Human Rights 1 Jul 2015

    The department does not hold the information requested .
  • Human Rights Act — [Mr Clive Betts in the Chair] 30 Jun 2015

    It is an honour and a pleasure to speak under your chairmanship, Mr Betts. I congratulate the right hon. Member for Orkney and Shetland (Mr Carmichael) on securing the debate on the future of the Human Rights Act. I listened with great interest to all the contributions. I shall touch on a few of them, such as that of my right hon. and learned Friend the Member for Beaconsfield (Mr Grieve),...
  • Human Rights Act — [Mr Clive Betts in the Chair] 30 Jun 2015

    I thought I had detected a slight revival of my right hon. and learned Friend’s former enthusiasm, but perhaps I was too optimistic. I pay tribute to the hon. Member for Islington North (Jeremy Corbyn) for his contribution. He always speaks powerfully on these issues—I have listened to him speaking on human rights since I joined this House. He took us back to Magna Carta and its...

More of Dominic Raab’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Esher and Walton

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Topics of interest

  • Home Department
  • Justice
  • Treasury
  • Business
  • Innovation and Skills
  • Foreign and Commonwealth Affairs
  • Pay
  • Equality
  • Trade Unions
  • Arrest Warrants
  • Departmental Procurement

Currently held offices

  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Justice (since 13 May 2015)

Other offices held in the past

  • Member, Education Committee (4 Nov 2013 to 30 Mar 2015)
  • Member, Human Rights (Joint Committee) (26 Jul 2010 to 11 Feb 2013)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 8 Jun 2015.

Nil

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Please feel free to use the data on this page, but if you do you must cite TheyWorkForYou.com in the body of your articles as the source of any analysis or data you get off this site.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.