Simon Hart

MP, Carmarthen West and South Pembrokeshire

Carmarthen West and South Pembrokeshire Conservative

Simon Hart’s voting in Parliament

Simon Hart is a Conservative MP, and so on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Simon Hart sometimes differs from their party collegues, such as:

  • Simon Hart consistently voted for Labour's anti-terrorism laws, while most Conservative MPs generally voted against. Show votes

We have lots more plain English analysis of Simon Hart’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Simon Hart’s full vote analysis page for more.

Simon Hart never rebelled against their party in this parliament

Recent appearances

  • Severn Bridges (Tolls) — [Mr James gray in the Chair] 21 Jul 2015

    Does the hon. Gentleman not accept that the old Severn bridge is entirely on English soil, and that quite a lot of businesses on the English side of the border have an economic interest in the matter? To commence his speech by simply saying that control should be devolved to Cardiff is to disregard completely those who have an equally strong economic argument on the other side.
  • Business of the House 9 Jul 2015

    Will the Leader of the House confirm that it is illegal to use a statutory instrument to wreck or repeal an Act—a fact the hon. Member for Wallasey (Ms Eagle) is well aware of?
  • [Mr David Crausby in the Chair] — English Votes for English Laws and North Wales 1 Jul 2015

    My hon. Friend makes a valid point about constitutional matters being a sleeping pill for most of the electorate. Does he agree that one of the greatest frustrations during the election campaign was the confusion over who is responsible for what? That great exasperation probably damages the reputation of politics in the eyes of the public. Whatever we do, we must address that point. rather...

More of Simon Hart’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Carmarthen West and South Pembrokeshire

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Topics of interest

  • Environment Food and Rural Affairs
  • Work and Pensions
  • Home Department
  • Energy and Climate Change
  • Health
  • Departmental Regulation
  • Bovine Tuberculosis: Disease Control
  • Squirrels
  • Broadband
  • Work Capability Assessment: Appeals

Other offices held in the past

  • Member, Welsh Affairs Committee (3 Dec 2012 to 30 Mar 2015)
  • Member, Political and Constitutional Reform Committee (12 Jul 2010 to 20 Jan 2014)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 13 Jul 2015.

Nil

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Please feel free to use the data on this page, but if you do you must cite TheyWorkForYou.com in the body of your articles as the source of any analysis or data you get off this site.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.