Gloria De Piero

MP, Ashfield

Ashfield Labour

Voting Summary More Here

How Gloria De Piero voted
Randomly generated selection of topics. See full list.

  • Voted strongly against increasing the rate of VATDetails
  • Has never voted on replacing Trident with a new nuclear weapons systemDetails
  • Voted very strongly against encouraging occupational pensionsDetails
  • Voted moderately against a reduction in spending on welfare benefitsDetails
  • Voted very strongly against greater restrictions on campaigning by third parties, such as charities, during electionsDetails
  • Voted very strongly against reducing central government funding of local governmentDetails

See our much more detailed, easier-to-read analysis of votes on health, welfare, foreign policy, social issues, taxation and more.

Gloria De Piero never rebelled against their party in this parliament

Recent appearances

  • Written Answers — Home Department: Homosexuality 11 Sep 2014

    To ask the Secretary of State for the Home Department how many men had convictions for offences related to consensual gay sex expunged from their criminal records in each year since 2012.
  • Written Answers — Education: Schools: Homophobia 11 Sep 2014

    To ask the Secretary of State for Education what targets the Government has set for tackling homophobia in schools; and what steps have been taken to achieve those targets in the last 12 months.
  • Written Answers — Cabinet Office: Civil Servants: Work Experience 11 Sep 2014

    To ask the Minister for the Cabinet Office (1) what university each intern on the Summer Diversity Internship Programme attended in each year since that programme started; (2) how many interns each Department has accepted as part of the Summer Diversity Internship Programme who were (a) from each black and minority ethnic background, (b) socio-economically disadvantaged and (c) disabled in...

More of Gloria De Piero's recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour MP for Ashfield

Entered House of Commons on 6 May 2010 — General election

Topics of interest

  • Work and Pensions
  • Home Department
  • Health
  • Business
  • Innovation and Skills
  • Education
  • Antisocial Behaviour
  • New Enterprise Allowance
  • Travel
  • Antisocial Behaviour Orders
  • Apprentices

Other offices held in the past

  • Shadow Minister (Home Affairs) (7 Oct 2011 to 7 Oct 2013)
  • Shadow Minister (Culture, Media and Sport) (8 Oct 2010 to 7 Oct 2011)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 2 Jun 2014.

4. Sponsorships
(a) Donations to my constituency party or association, which have been or will be reported by my party to the Electoral Commission:

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Did you find what you were looking for?

Please feel free to use the data on this page, but if you do you must cite TheyWorkForYou.com in the body of your articles as the source of any analysis or data you get off this site.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.