Mark Menzies

MP, Fylde

Fylde Conservative

Voting Summary More Here

How Mark Menzies voted
Randomly generated selection of topics. See full list.

  • Voted very strongly for a wholly elected House of LordsDetails
  • Voted very strongly for encouraging occupational pensionsDetails
  • Voted very strongly for a reduction in spending on welfare benefitsDetails
  • Voted very strongly for removing hereditary peers from the House of LordsDetails
  • Voted strongly for reducing housing benefit for social tenants deemed to have excess bedrooms (which Labour describe as the "bedroom tax")Details
  • Voted very strongly for greater restrictions on campaigning by third parties, such as charities, during electionsDetails

See our much more detailed, easier-to-read analysis of votes on health, welfare, foreign policy, social issues, taxation and more.

Mark Menzies hardly ever rebelled against their party in this parliament

Recent appearances

  • Business of the House 4 Sep 2014

    I congratulate the Leader of the House on his work on preventing sexual violence in conflict. NATO leaders are meeting this week, so will my right hon. Friend, as the Prime Minister’s special representative on sexual violence in conflict, assure me that the terrible crime of rape being committed by ISIL will be raised at the NATO conference and that this House can have a debate on the issue?
  • Energy and Climate Change: Renewable Energy Investment 4 Sep 2014

    What assessment he has made of trends in renewable energy investment since 2010.
  • Energy and Climate Change: Renewable Energy Investment 4 Sep 2014

    May I take this opportunity to welcome my right hon. Friend to his new role? There has been a recent proposal for a tidal gateway across the Ribble estuary that could provide enough electricity for 18,000 homes. Will the Minister update the House on the progress of the project and ensure that environmental considerations will be at the forefront of the proposal?

More of Mark Menzies's recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Fylde

Entered House of Commons on 6 May 2010 — General election

Topics of interest

  • Transport
  • Health
  • Treasury
  • Culture Media and Sport
  • Communities and Local Government
  • Fracking
  • West Coast Railway line
  • European Fighter Aircraft
  • Office for Unconventional Gas and Oil
  • Public Houses

Other offices held in the past

  • Member, Scottish Affairs Committee (12 Jul 2010 to 29 Nov 2010)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 2 Jun 2014.

6. Overseas visits
Name of donor:
Address of donor:
1)1-3 Riding House St, London W1W 7DR
2)22 Station Road, Gerrards Cross, Buckinghamshire SL9 8EL
Amount of donation (or estimate of the probable value):
1)Accommodation, meals and other costs: £911
2)Flights costing £261
Destination of visit: Algeria
Date of visit: 26-29 April 2013
Purpose of visit: All-Party Parliamentary Group visit to Algeria.
(Registered 30 May 2013; updated 25 June 2013)
Name of donor: European Azerbaijan Society
Address of donor: 2 Queen Anne’s Gate, SW1H 9AA
Amount of donation (or estimate of the probable value): flights and accommodation with a value of £4,000
Destination of visit: Baku and Ganja, Azerbaijan
Date of visit: 30 May – 4 June 2013
Purpose of visit: As part of the APPG for Azerbaijan, to meet with political and parliamentary figures including the President of the Republic; local business people; representatives of international organizations and human rights groups and displaced people from the conflict in Nagorno-Karabakh.
(Registered 9 July 2013)
Name of donor: Ministry of Foreign Affairs (Saudi Arabia)
Address of donor: c/o Royal Embassy of Saudi Arabia, 30-32 Charles St, London W1J 5DZ
Amount of donation (or estimate of the probable value): £5,292
Destination of visit: Riyadh, Saudi Arabia
Date of visit: 16-20 February 2014
Purpose of visit: all party parliamentary delegation at the invitation of the Shura Council, to meet the Deputy Speaker, Foreign Affairs Committee, Second Deputy Premier, government ministers and Governor of the Saudi Arabia Monetary Authority. Also to visit King Saud University to discuss collaboration with UK universities on de-radicalisation.
(Registered 21 March 2014)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Did you find what you were looking for?

Please feel free to use the data on this page, but if you do you must cite TheyWorkForYou.com in the body of your articles as the source of any analysis or data you get off this site.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.