Michael Crockart

MP, Edinburgh West

Edinburgh West Liberal Democrat

Voting Summary More Here

How Michael Crockart voted
Randomly generated selection of topics. See full list.

  • Voted moderately for reducing housing benefit for social tenants deemed to have excess bedrooms (which Labour describe as the "bedroom tax") Source
  • Voted very strongly against replacing Trident with a new nuclear weapons system Source
  • Voted moderately for a reduction in spending on welfare benefits Source
  • Voted moderately for more EU integration Source
  • Voted moderately against raising welfare benefits at least in line with prices Source
  • Voted very strongly for encouraging occupational pensions Source
  • Get email notifications when Michael Crockart speaks in parliament.

See our much more detailed, easier-to-read analysis of votes on health, welfare, foreign policy, social issues, taxation and more.

Michael Crockart occasionally rebelled against their party in this parliament

Recent appearances

  • Oral Answers to Questions — Home Department: Post-study Work Visas 23 Mar 2015

    What discussions she has had with the Secretary of State for Scotland on the potential introduction of a scheme to allow international students graduating from Scottish further and higher education institutions to remain in Scotland to work for a defined period of time.

More of Michael Crockart's recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Liberal Democrat MP for Edinburgh West

Entered House of Commons on 6 May 2010 — General election

Topics of interest

  • Defence
  • Work and Pensions
  • Business
  • Innovation and Skills
  • Treasury
  • Culture Media and Sport
  • Apprentices
  • Military Bases
  • Military Bases: Edinburgh
  • Armed Forces: Housing
  • Military Bases: Kirknewton

Currently held offices

  • Member, Committees on Arms Export Controls (formerly Quadripartite Committee) (since 18 Dec 2013)
  • Member, Scottish Affairs Committee (since 5 Nov 2012)
  • Member, Business, Innovation and Skills Committee (since 16 Jul 2012)

Other offices held in the past

  • Member, Human Rights (Joint Committee) (23 May 2011 to 5 Nov 2012)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 9 Mar 2015.

2. Remunerated employment, office, profession etc
6 August 2014, payment of £75 from Populus, 10 Northborough Street, London EC1V 0AT, for interview on 16 July 2014. Hours: 35 mins. Payment made to Edinburgh West Liberal Democrats. (Registered 26 August 2014)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Did you find what you were looking for?

Please feel free to use the data on this page, but if you do you must cite TheyWorkForYou.com in the body of your articles as the source of any analysis or data you get off this site.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.