Damian Collins

MP, Folkestone and Hythe

Folkestone and Hythe Conservative

A selection of Damian Collins's votes

See full list of topics voted on

  • Voted very strongly for a reduction in spending on welfare benefits Details
  • Voted moderately against a more proportional system for electing MPs Details
  • Voted very strongly for increasing the rate of VAT Details
  • Voted very strongly against paying higher benefits over longer periods for those unable to work due to illness or disability Details
  • Voted very strongly for reducing housing benefit for social tenants deemed to have excess bedrooms (which Labour describe as the "bedroom tax") Details
  • Voted very strongly for university tuition fees Details

New: more analysis of votes on health, welfare, foreign policy, social issues, taxation and more.

Damian Collins

Recent appearances

  • Fishing Discards and Quotas 18 Mar 2015

    If I were to write to the Minister tomorrow, would he give a date before Parliament is dissolved on 30 March when his officials can come down that we can offer to the fishermen?
  • Fishing Discards and Quotas 18 Mar 2015

    Today, we have debated the Budget, focusing on much of the positive news for the economy and businesses right around the UK. I was pleased to be able to speak earlier on those matters. In the Adjournment debate, I want to raise the plight of a particular industry. Businesses operating in it are experiencing real difficulties and concerns. I am speaking particularly about the inshore fisheries...
  • Fishing Discards and Quotas 18 Mar 2015

    I agree that there is widespread concern about the operation of the common fisheries policy and the deal that it gives our fishermen, and I think that we would all like to see more local management of our waters. That is part of the agenda that the Government have pursued during their negotiations in Europe, which I think we would all support, and which the sector would certainly support....

More of Damian Collins’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Folkestone and Hythe

Entered House of Commons on 6 May 2010 — General election

Topics of interest

  • Home Department
  • Communities and Local Government
  • Justice
  • Education
  • Environment Food and Rural Affairs
  • Sports
  • Pupils: Disadvantaged
  • Departmental Manpower
  • Lydd Airport
  • Firearms: Forensic Science

Other offices held in the past

  • Member, Consolidation Bills (Joint Committee) (6 Dec 2010 to 30 Mar 2015)
  • Member, Culture, Media and Sport Committee (12 Jul 2010 to 29 Oct 2012)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 30 Mar 2015.

8. Land and Property
Flat in London, from which rental income is received.

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Please feel free to use the data on this page, but if you do you must cite TheyWorkForYou.com in the body of your articles as the source of any analysis or data you get off this site.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.