Andrew Bridgen

MP, North West Leicestershire

North West Leicestershire Conservative

Andrew Bridgen’s voting in Parliament

Andrew Bridgen is a Conservative MP, and so on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Andrew Bridgen sometimes differs from their party collegues, such as:

  • Andrew Bridgen consistently voted for Labour's anti-terrorism laws, while most Conservative MPs generally voted against. Show votes
  • Andrew Bridgen generally voted against allowing marriage between two people of same sex, while most Conservative MPs generally voted for. Show votes

We have lots more plain English analysis of Andrew Bridgen’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Andrew Bridgen’s full vote analysis page for more.

Andrew Bridgen never rebelled against their party in this parliament

Recent appearances

  • Oral Answers to Questions — Treasury: DWP Data 21 Jul 2015

    As the Minister stated, unemployment benefits have always been conditional. Will she tell the House how often these statistics were published by the Labour party when it was in government?
  • Welfare Reform and Work Bill 20 Jul 2015

    The shadow Secretary of State is making a brave effort to defend whatever his party’s policy is on this, but he has very little credibility because the country knows that under the previous Labour Government the number of workless households doubled, so Labour policies not only trap people in welfare but trap people in poverty.
  • Welfare Reform and Work Bill 20 Jul 2015

    Does my right hon. Friend agree that, by putting welfare spending on a sustainable footing, these measures are the best way to secure the future of the poor and the vulnerable in our society?

More of Andrew Bridgen’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for North West Leicestershire

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Topics of interest

  • Transport
  • Health
  • Communities and Local Government
  • Treasury
  • Home Department
  • High Speed 2 Railway Line
  • Recruitment
  • Plants
  • Tony Blair
  • Television: Licensing

Other offices held in the past

  • Member, Draft Deregulation Bill (Joint Committee) (10 Jul 2013 to 11 Dec 2013)
  • Member, Regulatory Reform Committee (26 Jul 2010 to 30 Mar 2015)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 13 Jul 2015.

Nil

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Please feel free to use the data on this page, but if you do you must cite TheyWorkForYou.com in the body of your articles as the source of any analysis or data you get off this site.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.