John Mason

Former MP, Glasgow East

Glasgow East Scottish National Party

Voting Summary More Here

How John Mason voted
Randomly generated selection of topics. See full list.

  • Voted moderately for more EU integrationDetails
  • Voted very strongly against increasing the rate of VATDetails
  • Has never voted on encouraging occupational pensionsDetails
  • Voted very strongly for a more proportional system for electing MPsDetails

See our much more detailed, easier-to-read analysis of votes on health, welfare, foreign policy, social issues, taxation and more.

John Mason hardly ever rebelled against their party in their last parliament

Recent appearances

  • Written Answers — Cabinet Office: Departmental Lost Property 8 Apr 2010

    To ask the Minister for the Cabinet Office what property has been recorded as (a) lost and (b) stolen from her Department in the last 12 months; and what estimate has been made of the cost of the replacement of that property.
  • Written Answers — Defence: Departmental Lost Property 8 Apr 2010

    To ask the Secretary of State for Defence what property has been recorded as (a) lost and (b) stolen from his Department in the last 12 months; and what estimate has been made of the cost of the replacement of that property.
  • Written Answers — Children, Schools and Families: Departmental Pay 8 Apr 2010

    To ask the Secretary of State for Children, Schools and Families what (a) bonuses and (b) incentives have been paid to (i) consultants and (ii) contractors engaged by non-departmental public bodies for which his Department is responsible in each of the last three years.

More of John Mason's recent appearances

Profile

Former Scottish National Party MP for Glasgow East

Entered House of Commons on 25 July 2008 — Byelection

Left Parliament on 12 April 2010 — General election (stood again)

Topics of interest

  • Work and Pensions
  • Defence
  • Treasury
  • Scotland
  • Health
  • Departmental Billing
  • Departmental Lost Property
  • Departmental Pay
  • Performing Arts
  • Departmental Training

Other offices held in the past

  • Spokesperson (Work and Pensions) (13 Jul 2009 to 11 May 2010)
  • Member, Administration Committee (25 Nov 2008 to 11 May 2010)

Previous MPs in this constituency

Future MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

SNP MPs only attend sittings where the legislation pertains to Scotland.

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

  • Has spoken in 43 debates in the last year — well above average amongst MPs.
  • Has received answers to 197 written questions in the last year — well above average amongst MPs.
  • Responsiveness to messages sent via WriteToThem.com in 2008: Too little data for valid analysis.
  • Has voted in 51.64% of votes in this Parliament with this affiliation — well below average amongst MPs. (From Public Whip)
    Note SNP MPs do not vote on legislation not affecting Scotland.
  • People have made 3 annotations on this MP’s speeches — below average amongst MPs.
  • This MP's speeches, in Hansard, are readable by an average 15–16 year old, going by the Flesch-Kincaid Grade Level score.
  • 20 people are tracking this MP
  • Has used three-word alliterative phrases (e.g. "she sells seashells") 56 times in debates — well below average amongst MPs. (Why is this here?)

Register of Members’ Interests

Last updated: 12 Apr 2010.

1. Remunerated directorships
Former non-executive director of the Scottish Exhibition and Conference Centre (until 3 September 2008).

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Did you find what you were looking for?

Please feel free to use the data on this page, but if you do you must cite TheyWorkForYou.com in the body of your articles as the source of any analysis or data you get off this site.