Mr Matthew Green

Former MP, Ludlow

Ludlow Liberal Democrat

Voting Summary More Here

How Mr Matthew Green voted since 2001
Randomly generated selection of topics. See full list.

  • Voted very strongly for a wholly elected House of LordsDetails
  • Voted very strongly for encouraging occupational pensionsDetails
  • Voted very strongly against university tuition feesDetails
  • Has never voted on removing hereditary peers from the House of LordsDetails

See our much more detailed, easier-to-read analysis of votes on health, welfare, foreign policy, social issues, taxation and more.

Mr Matthew Green occasionally rebelled against their party in their last parliament

Recent appearances

  • Written Answers — Deputy Prime Minister: Housing 23 Mar 2005

    To ask the Deputy Prime Minister how many of the 15,000 homes to be built under the First Time Buyers Initiative he expects to be completed by 31 March 2008.
  • Written Answers — Deputy Prime Minister: Housing 23 Mar 2005

    To ask the Deputy Prime Minister when he plans to publish the consultation paper on the Social Homebuy scheme.
  • Written Answers — Deputy Prime Minister: Housing 23 Mar 2005

    To ask the Deputy Prime Minister pursuant to his answer of 25 February 2005, Official Report, columns 90–92W, how many of the homes to be provided for rent in 2005–06 will be funded through (a) the Approved Development Programme, (b) the Approved Development Programme Challenge Fund, (c) Transitional Local Authority Social Housing Grant, (d) the expanded Private Finance...

More of Mr Matthew Green's recent appearances

Profile

Former Liberal Democrat MP for Ludlow

Entered House of Commons on 7 June 2001 — General election

Left Parliament on 11 April 2005 — General election (stood again)

Expenses

Expenses data for MPs is available from 2004 onwards split over several locations. At the moment we don't have the time to convert it to a format we can display on the site so we just have to point you to where you can find it.

Other offices held in the past

  • Shadow Minister, Office of the Deputy Prime Minister Local Government & the Regions (26 Jan 2004 to 1 Jun 2005)
  • Young People, Non-Departmental & Cross-Departmental Responsibilities (26 Jan 2004 to 1 Jun 2005)

Previous MPs in this constituency

Future MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

  • Responsiveness to messages sent via WriteToThem.com in 2005: Too little data for valid analysis.
  • Has voted in 69.74% of votes in this Parliament with this affiliation — average amongst MPs. (From Public Whip)
  • 1 person is tracking this MP

Did you find what you were looking for?

Please feel free to use the data on this page, but if you do you must cite TheyWorkForYou.com in the body of your articles as the source of any analysis or data you get off this site.