Peter Kilfoyle

Former MP, Liverpool, Walton

Liverpool, Walton Labour

Voting Summary More Here

How Peter Kilfoyle voted since 2001
Randomly generated selection of topics. See full list.

  • Voted a mixture of for and against a wholly elected House of Lords Source
  • Voted strongly for more EU integration Source
  • Voted a mixture of for and against university tuition fees Source
  • Voted very strongly against replacing Trident with a new nuclear weapons system Source
  • Has never voted on increasing the rate of VAT Source
  • Voted very strongly against a referendum on the UK's membership of the EU Source
  • See more votes Peter Kilfoyle has made recently in parliament.

See our much more detailed, easier-to-read analysis of votes on health, welfare, foreign policy, social issues, taxation and more.

Peter Kilfoyle quite often rebelled against their party in their last parliament

Recent appearances

  • Public Bill Committee: Bribery Bill [Lords]: Clause 6 16 Mar 2010

    I am sure that we are all extremely pleased to hear Her Majesty’s loyal Opposition defending companies that could end up under the cosh of the Bill’s provisions.  Whether it is facilitation payments, or that a company’s efforts to promote its cause in some exotic place are misconstrued—
  • Public Bill Committee: Bribery Bill [Lords]: Clause 6 16 Mar 2010

    I have not got to my point yet. I was particularly taken with the Under-Secretary’s comment that she had consulted the CBI. Obviously, we are all gratified that there is such a doughty defender of civil and human rights in this country, never mind elsewhere. During her consultations, did she consult SOCA to determine its view on the Bill, and especially on clause 6?
  • Public Bill Committee: Bribery Bill [Lords] 16 Mar 2010

    A terrible shame!

More of Peter Kilfoyle's recent appearances

Profile

Former Labour MP for Liverpool, Walton

Entered House of Commons on 4 July 1991 — unknown

Left Parliament on 12 April 2010 — did not stand for re-election

Expenses

Expenses data for MPs is available from 2004 onwards split over several locations. At the moment we don't have the time to convert it to a format we can display on the site so we just have to point you to where you can find it.

Topics of interest

  • Defence
  • Foreign and Commonwealth Affairs
  • Transport
  • Treasury
  • Health
  • Iraq
  • Tram and Light Rail Schemes
  • KPMG
  • Hedge Funds
  • BAE Systems

Other offices held in the past

  • Parliamentary Under-Secretary, Ministry of Defence (28 Jul 1999 to 30 Jan 2000)
  • Parliamentary Secretary, Cabinet Office (5 May 1997 to 28 Jul 1999)

Previous MPs in this constituency

Future MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

  • Has spoken in 10 debates in the last year — below average amongst MPs.
  • Has received answers to 16 written questions in the last year — average amongst MPs.
  • Replied within 2 or 3 weeks to a very high number of messages sent via WriteToThem.com during 2008, according to constituents.
  • Has voted in 63.74% of votes in this Parliament with this affiliation — below average amongst MPs. (From Public Whip)
  • People have made 1 annotation on this MP’s speeches — well below average amongst MPs.
  • This MP's speeches, in Hansard, are readable by an average 18–19 year old, going by the Flesch-Kincaid Grade Level score.
  • 36 people are tracking this MP
  • Has used three-word alliterative phrases (e.g. "she sells seashells") 263 times in debates — average amongst MPs. (Why is this here?)

Register of Members’ Interests

Last updated: 12 Apr 2010.

6. Overseas visits
2-8 April 2009, to the Republic of Colombia for meetings on human rights, talks with government ministers and leaders of Colombian trade unions. All costs were borne by the campaigning organisation Justice for Colombia. (Registered 23 April 2009)
12-19 April 2009, to Syria, to meet government ministers and business leaders. All costs borne by the British Syrian Society. (Registered 23 April 2009)
Name of donor: 1) All-Party Parliamentary China Group
2) Jiangsu Provincial People's Congress
Address of donor: 1) House of Commons
2) 32 Zhong Shan Beilu, Nanjing 210008, People's Republic of China
Amount of donation (or estimate of the probable value):
1) £713 (return flights to Shanghai) (from donations previously registered)
2) £700 (includes hotels for 6 nights, meals and coach travel for 6 days.)
Destination of visit: Jiangsu Province
Date of visit: 19-26 September 2009
Purpose of visit: as a representative of the All-Party Parliamentary Group, to consolidate links between the UK and Jiangsu Province.
(Registered 8 October 2009)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Did you find what you were looking for?

Please feel free to use the data on this page, but if you do you must cite TheyWorkForYou.com in the body of your articles as the source of any analysis or data you get off this site.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.