Robin Cook

Former MP, Livingston

Livingston Labour

A selection of Robin Cook's votes

See full list of topics voted on

  • Generally voted for university tuition fees Show votes
  • Generally voted for removing hereditary peers from the House of Lords Show votes

We have lots more plain English analysis of Robin Cook’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Robin Cook’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

  • G8 11 Jul 2005

    May I congratulate my right hon. Friend on achieving a greater sense of purpose at this G8 summit than at any previous one that I can recall? Whatever criticism is now being made of the aid and debt package, is not the outcome a far better deal than anyone could have dared hope for only six months ago? On the issue of follow-through, Russia takes over the presidency next year and may not have...
  • Constitutional Affairs: Electoral Systems (Review) 5 Jul 2005

    As the review is considering the experience of Scotland, will my right hon. and learned Friend consider writing to all Scottish Members to tell them who is carrying out the review, when they will visit Scotland and who they will talk to there? Will she explain to all Members, from whatever part of the House, what opportunity there will be in the review for the public to express a view?
  • Oral Answers to Questions — Defence: Nuclear Deterrent 4 Jul 2005

    Can my right hon. Friend say whether, in the event that he intends not only to retain the deterrent but to replace it, he would expect the defence budget to be increased? If he does not expect that budget increase, would it not be entirely rational to decide that it might be wiser to husband his budget for the peacekeeping and stability missions that the British forces do so well and which,...

More of Robin Cook’s recent appearances


Former Labour MP for Livingston

Entered the House of Commons on 28 February 1974 — General election

Left the House of Commons on 6 August 2005 — Died

Also represented Edinburgh Central


Expenses data for MPs is available from 2004 onwards split over several locations. At the moment we don't have the time to convert it to a format we can display on the site so we just have to point you to where you can find it.

Other offices held in the past

  • Lord Privy Seal (8 Jun 2001 to 17 Mar 2003)
  • Foreign Secretary (2 May 1997 to 8 Jun 2001)

Future MPs in this constituency


Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

  • Replied within 2 or 3 weeks to a medium number of messages sent via during 2005, according to constituents.
  • Has voted in 82.98% of votes in this Parliament with this affiliation. (From Public Whip)
  • 1 person is tracking this MP

Please feel free to use the data on this page, but if you do you must cite in the body of your articles as the source of any analysis or data you get off this site.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.